שירותי המשרד

איקון הפקעות

הפקעה / שינוי יעוד הקרקע

שינוי יעוד בשלב הראשון והפקעת הבעלות בקרקע בשלב השני הם שני מושגים משלימים אחד את השני המתייחסים לתהליכים השייכים לשינוי היעוד והבעלות בקרקע, והם למעשה מהווים חלק משמעותי ובלתי נפרד בתכנון עירוני ובנייה. בשלב הראשון – מתבצע התכנון של הקרקע. המושג שינוי יעוד הקרקע מתייחס לשינוי המטרות המיועדות לשימוש בקרקע, כמו למשל ממגורים למרכז קניות ובשלב השני – התייחסות לשינוי הבעלות של הקרקע ומי יוכל לעשות שימוש בקרקע. ההפקעה מאפשרת את שינוי הבעלות מפרטי לציבורי.

מהו שינוי יעוד הקרקע

שינוי יעוד הקרקע הוא תהליך שבו נקבעים מחדש השימושים והזכויות המיועדים לשימוש בקרקע. למשל, מאזור מגורים לאזור מסחרי או לאזור תעשיה. זהו תהליך משמעותי שמשפיע על הסביבה העירונית ועל התושבים בכלל ועל כן דורש קבלת החלטות מושכלות ומבוססות על סמך דיונים נרחבים ושיקולי דעת. אלו סיטואציות בהן יש להיות מלווים באנשי מקצוע ומהטובים ביותר על מנת לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר. שינוי יעוד הקרקע יכול לספק יתרונות כמו שיפור בפריסה האזורית של השירותים והתשתיות העירוניות, ולהגדיל את היצע הדיור ומקומות העבודה במקום בו הוא מתרחש.

מהי הפקעה ולמה חשוב לדעת את זה

הפקעה היא תהליך בו נערכים שינויים בהגבלות השימוש בקרקע וזאת במטרה לאפשר פיתוח חדש או שימוש שונה במקרקעין. תהליך זה דורש לרוב אישור מגורמים ממשלתיים או רשויות מקומיות, ויכול להתקיים ולהתבצע דרך תכנית עירונית או בקשה פרטית ללא קשר לבקשות עירוניות. כאשר התהליך מתבצע מתוך שיקול דעת, הפקעה יכולה לספק יתרונות כגון רבים, וביניהם עידוד של פיתוחים חדשים, יצירת שביעות רצון משמעותית במרחב העירוני מבחינת הנגישות, השימוש ועוד.

לעומת זאת, הפקעה שלא נערכה באופן מתון ומתוך שיקול דעת עשויה לגרום לפגיעה סביבתית ולשנות את תכלית הקרקע באופן שלא מתאים לתכנית העירונית ולגרום תוך כך לנזקים משמעותיים.

מהם השיקולים המרכזיים להפקעה ולשינוי יעוד הקרקע?

ישנם מספר שיקולים מרכזיים לצורך הפקעה ולצורך שינוי יעוד הקרקע וחשוב להכירם:

  • התאמה לתכנון עירוני
    על מנת לשמור על ניצול הקרקע חשוב להתאים את תהליכי ההפקעה והשינוי לתכנון העירוני המקיף.
  • שימור
    שימור שטחים ירוקים ואזורים בעלי ערך אקולוגי, תרבותי או היסטורי ואזורי חיץ הוא בסיסי וחשוב לשמירה על בריאות התושבים וערך הנכסים באזור.
  • שיקולים תחבורתיים
    בעת ביצוע הפקעה או שינוי יעוד הקרקע יש לקחת בחשבון גם את ההשפעות של השינויים על התחבורה המקומית כמובן. חשוב לתכנן תשתיות תחבורה המתאימות ונגישות לכולם בתחבורה ציבורית כמו קווי אוטובוס, רכבת קלה ומעברי הולכי רגל רלוונטיים כמו גם מסלולים ייעודיים לאופניים בלבד.

כאשר מדובר על תהליך זה מדובר על תהליך מורכב ובירוקרטי שחשוב לקבל עליו את מלוא המידע, וכן להיות מלווים באנשי מקצוע מהטובים ביותר בתחום. אל תוותרו על ייעוץ סבלני, ליווי מקצועי וכמובן מענה שייתן לכם את התוצאות הטובות ביותר. התקשרו כבר עכשיו.

 

 

תמונה הפקעות

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם